מחפשים חשמלאי מוסמך?
מחפשים חשמלאי מוסמך?

בדיקה תרמוגרפית

במאמר זה תקראו מהי בדיקה תרמוגרפית, מי מחוייב לבצע אותה, כמה היא עולה, מי רשאי לבצע אותה ואיך בהליך פשוט בחשמלאים פלוס תוכלו לקבל עד 3 חשמלאים באיזורכם ולחסוך בזמן ובכסף - קראו וגלו.

מה זה בדיקה תרמוגרפית ללוחות חשמל?

בדיקה תרמוגרפית ללוחות חשמל מתבצעת באמצעות מצלמה טרמית ייחודית, המזהה איזורים חמים בלוח החשמל. ההתחממות בלוח החשמל מעידה על איזורים בהם קיים עומס חשמלי. בדיקה תרמוגרפית מתבצעת ע"י חשמלאי בודק שהוסמך לכך ומטרתו היא לאתר כשלים ותקלות שונות בלוח החשמל כתוצאה מהתחממות יתר.

החשמלאי יסרוק את חיבורי החשמל בלוח ע"י המצלמה ובאיזורים בהם יאתר התחממות - דהיינו שקיים עומס חשמלי שגורם לפגיעה בשכבת הבידוד של חוטי החשמל.


בדיקה תרמוגרפית

מי מחוייב לבצע בדיקה תרמוגרפית?

מי שמחוייב לבצע בדיקה תרמוגרפית הוא כל עסק קטן או גדול הצורך בכמות חשמל הגבוהה מ - 63 אמפר. דרישה להליך זה לרוב תגיע מחברות הביטוח של העסק, חברת כיבוי אש או כל גורם שברצונו לוודא כי העסק בטיחותי לשימוש ושהוא בטוח בפני אסונות שעשויים לקרות כתוצר של כשל במערכות החשמל במקום.

מהי התדירות לבדיקה תרמוגרפית ללוחות חשמל?

טווח המועדים בהם יש לבצע בדיקה תרמוגרפית ללוחות חשמל משתנה בהתאם לכמות החשמל שהעסק צורך, לדוגמה - במוסדות גדולים כמו בתי חולים, קניונים, מפעלים ודומיהם, יהיה צורך לחזור על בדיקה תרמוגרפית על בסיס קבוע החוזר פעם בחצי שנה עד שנה - ככל שמדובר בעסק גדול יותר המכיל כמות גדולה יותר של מבקרים על בסיס יומי - כך החשיבות בביצוע הליך זה היא חובה .

במידה ומדובר בעסקים קטנים כמו מכולת או קיוסק  - יהיה צורך בבדיקה זו באופן חד פעמי וזאת כתוצאה משינויים שחלו במערכת החשמל או בעקבות תקלה חוזרת בחשמל.

 

זמן ממוצע לביצוע בדיקה תרמוגרפית חוזרת:
9 חודשים
שנה משך זמן חצי שנה

מחיר בדיקה תרמוגרפית ללוחות חשמל

מחיר בדיקה תרמוגרפית ללוחות ע"י חשמלאי בודק נעה בין 300 - 450 ש"ח לבדיקת לוח חשמל יחיד. היא עשוייה להתייקר בהתאם לגודלו של לוח החשמל ולכמות לוחות החשמל שיש לבדוק בעסק. אם תזמינו חשמלאי לעבודות חשמל נוספות כנראה שמחיר בדיקה תרמוגרפית ירד, לדוגמה אם תצטרכו בדיקות חשמל נוספות.

מחיר ממוצע לבדיקה תרמוגרפית

מחיר ממוצע לבדיקה תרמוגרפית: 375 ₪

טווח מחיר גבוה 450 ₪

טווח מחיר נמוך 300 ₪

מי רשאי לבצע בדיקה תרמוגרפית?

בדיקה תרמוגרפית לעסקים יש לבצע ע"י חשמלאי בודק שתפקידו (Wait for it...) לבדוק את לוח החשמל ע"י שימוש במצלמה טרמית הפועלת על אינפרא אדום לזיהוי איזורים חמים בלוח החשמל.

גם חשמלאי מוסמך יכול לבצע בדיקה זו אם עבר הסמכה לכך אך קחו בחשבון שמרבית הגורמים הדורשים בביצוע בדיקה תרמוגרפית (עיריות, חברות ביטוח, מכבי אש וכו') רואים תוקף בדו"ח בדיקה המוגש מטעם חשמלאי בודק בלבד.


בדיקה תרמוגרפית

מה אומר חוק החשמל בנושא בדיקה תרמוגרפית?

חוק החשמל קובע כי רק חשמלאי בודק מוסמך לבצע בדיקה תרמוגרפית וזאת בהתאם לגודל לוח החשמל שהנכם מחזיקים בו.

בישראל קיימים 3 סוגים של חשמלאים בודקים, שהשוני ביניהם מתבטא ברמת האמפר שבסמכותם לבדוק בלוח החשמל שבבעלותכם. נציג זאת בטבלה מתחת:
 

סוג חשמלאי בודק עוצמת האמפר שבסמכותו לבדוק
חשמלאי בודק סוג 1 3X80 אמפר
חשמלאי בודק סוג 2 3X250 אמפר
חשמלאי בודק סוג 3 ללא הגבלה של עוצמת אמפר

מדוע יש צורך בביצוע בדיקה תרמוגרפית?

החשיבות של בדיקה תרמוגרפית הינה במעלה ראשונה כי תפקידה לאתר איזורים בלוח החשמל המתחממים יתר על המידה ועשויים לגרום להפסקות בחשמל ואף להצתה שלו. תוצאות של לוחות חשמל לא תקינים מסכנים הן את עובדי העסק והן את המבקרים בו.
 

דחיפות לביצוע בדיקה תרמוגרפית:

דחיפות גבוהה מדד דחיפות 3 דחיפות נמוכה
  • הגרף מתייחס לבדיקה תרמוגרפית בעסקים ומוסדות גדולים.